שלום, אורח
אימייל : סיסמה: זכור אותי

נושא: פחד אצל ילד בן 4.5

פחד אצל ילד בן 4.5 לפני 3 שנים 9 חודשים #1

שלום לך, בתקופה האחרונה הבן שלי פוחד מאוד מרעמים וברקים נבהל מהרעש ובוכה בהיסטריה..עודדנו אותו והיינו לידו ונתנו לו תחושת ביטחון עד כמה שאפשר. הרגשתי שיש שיפור ובשבוע האחרון זה חזר שוב ויותר גרוע גם פחד היסטרי מרעמים ברקים, גם מגשם וגם מחושך. זה ברמה של בכי היסטרי לא מצליח לישון לא מוכן להיות לבד בחדר גם אם אני משאירה לו אור וגם עם אחים שלו איתו. הוא ממש היסטרי כל הזמן חושב ומדבר על זה כל רעש הכי קטן מבחוץ הוא בוכה. אני מתוסכלת מהמצב וכואב לי עליו מאוד, מה עושים? :(
יש להתחבר כדי להגיב.

פחד אצל ילד בן 4.5 לפני 3 שנים 9 חודשים #2

שלום,

פחדים מרעמים, ברקים וחושך הם פחדים שכיחים בקרב ילדים. יש בכולם משהו שמערער את תחושת הביטחון – בחושך הכל עמום ולא ברור, וזה משאיר יותר מקום לדמיון... ורעמים וברקים מפתיעים מאד בעוצמות שלהם.

הדבר הראשון שהייתי מציעה זה פשוט להיות איתו כשהוא פוחד, על מנת לחזק את תחושת הביטחון שלו דרך הנוכחות שלכם. לגבי השינה, אני מציעה שבתקופה הקרובה פשוט תהיו לידו מעט כאשר הוא הולך לישון. הדבר יאפשר לו לחוש בהדרגה שוב ביטחון בחדר שלו. אם עולים רעשים בזמן זה תוכלו להתייחס אליהם, לתת להם פשר, והוא גם יחוש דרך התגובה שלכם שאתם אינכם נבהלים מכך, כך שבעצם הכל בסדר. בהדרגה תוכלו לצמצם את נוכחותכם – למשל להיות בקצה החדר, או אחרי זמן קצר לידו תצאו לשתי דקות מהחדר, ולאחר מכן תשובו אליו, וכך לסירוגין עד שיתרגל לכך שהוא גם לבדו בחדר (או עם אחיו בלבד). השארת האור, כפי שאתם עושים, היא גם רצויה כל עוד הוא חושש.

לגבי הברקים והרעמים- כרגע הם נחווים על ידו כדבר שלילי אשר גורם לו לתחושה לא נעימה. לכן חשוב לראות כיצד ניתן להפוך אותם לדבר הנחווה כחיובי. לדוגמא אפשר לעשות משחק שבו כל אחד הוא ענן, ובכל פעם שני עננים מתנגשים אחד בשני ומשמיעים קול חזק של רעם. אפשר לראות מי משמיע קול של רעם הכי חזק, או הכי מצחיק, ולבסוף גם הכי מפחיד. אפשר לצייר ברקים וכך שוב לתת לו תחושה של שליטה – הוא יוצר אותם, הוא קובע איך הם נראים, הוא קובע מה קורה להם. ואפשר כמובן גם להסביר לו מדוע זה קורה, כדי שיבין שבעצם לא קורה שום דבר נורא, למרות שזה נשמע ככה. העברת תחושת השליטה "וההתיידדות" עם גורם הפחד, הם הדבר המרכזי. כך שאתם יכולים לחשוב על כל דרך יצירתית אחרת שנראית לכם, כדי להפוך את הברקים והרעמים, דרך המשחק, למשהו שאינו מאיים.

עינת
יש להתחבר כדי להגיב.
Time to create page: 0.220 seconds