שלום, אורח
אימייל : סיסמה: זכור אותי

נושא: פחד מהגשם

פחד מהגשם לפני 3 שנים 10 חודשים #1

הי
הבת שלי פוחדת מהגשם. היא לא יוצאת מהאוטו או מהבית אם היא רואה שיש גשם. היא נכנסת לפאניקה.
ניסיתי לדבר איתה ואמרתי לה שהגשם יהיה חבר שלה, שתצייר לו ציור , אבל בשעת אמת הכל חוזר. מה אני יכולה לעשות בנוסף?
יש להתחבר כדי להגיב.

פחד מהגשם לפני 3 שנים 10 חודשים #2

אשמח לקבל מענה ...
יש להתחבר כדי להגיב.

פחד מהגשם לפני 3 שנים 10 חודשים #3

שלום לך,

לא הזכרת בת כמה בתך, אבל אני מניחה שהיא צעירה. כפי שאני כותבת הרבה, פחדים שונים רווחים אצל ילדים. יתכן והיא פוחדת מהגשם מאחר והיה לה אירוע לא נעים שקשור לגשם (למשל שנרטבה הרבה או שהחליקה), ויתכן שמשהו בתחושה של חוסר השליטה או כל דבר אחר הקשורים לגשם, אינם נעימים לה.

האם ניסית לברר איתה ממה בדיוק היא חוששת? יתכן והיא תדע להסביר, אך גם יתכן שלא בשל גילה הצעיר, או מאחר ואולי באמת איננה יודעת מה מרתיע אותה.

הניסיון להציע לה שהגשם יהיה חבר שלה או שתצייר לו ציור הוא טוב, מאחר והמטרה שלו היא להפוך את הגשם לדבר חיובי ולא שלילי, כפי שהיא חווה אותו כעת. כתבת שזה לא עזר לה ברגע האמת, אך עדיין הייתי מנסה להמשיך בכיוון דומה. אפשר לדוגמא להיעזר בבובות. לשחק במשחק בו הבובה מטיילת בחוץ ופתאום יורד גשם, ולשאול את בתך מה הבובה יכולה לעשות. אפשר גם להציג בובה אחת שפוחדת מהגשם ובובה אחרת שדווקא שמחה לשחק בגשם ומזמינה את הבובה השנייה לשחק איתה בגשם וכיף להן. אפשרות אחרת היא לעשות משחק דומה באמבטיה, לדמיין שמגיעים עננים ומורידים טיפות מים מתוקות – כיף לטעום אותן וכד'. כלומר, כל משחק שהוא כיד הדמיון, אשר מאפשר להתנסות בחוויה של גשם, ובאפשרות גם לקשור זאת לתחושה חיובית.

אפשרות נוספת היא לספר לה סיפור שקשור לגשם, לדוגמא המטריה הגדולה של אבא. זהו סיפור שיש בו חבורת ילדים שלא פוחדת מהגשם, והולכת יחדיו לגנון.

מעבר לכך, אפשר גם לשאול אותה מה יכול לעזור לה בגשם? לדוגמא מטריה שמונעת מהגשם להרטיב אותה, או מעיל גשם, או כל דבר אחר אשר ייתן לה תחושה טובה ומוגנת. באופן דומה אפשר להציע לה לצאת לקפוץ בשלוליות אחרי הגשם או כשיש גשם חלש מאד, כדי לצבור עוד חוויה חיובית הקשורה לגשם, או לשחק עם מישהו שהיא אוהבת (אח, חברה, אבא ואמא) בגשם חלש, לאכול ממתק בטיול בגשם וכד' – כלומר כל דבר חיובי שיכול לסייע לה להיחשף בהדרגה לגשם.

לסיכום, אינני יודעת מה גורם לחוויית הפחד מהגשם. חשוב לנסות ולהבין איתה, במידה והיא יודעת ויכולה לספר. ובכל מקרה כאמור, חשוב לנסות בדרכים שונות כמו משחק, יצירה וסיפור לגעת בנושא הגשם, כדי לאפשר לה לבטא את תחושותיה סביב הגשם, וכדי ליצור חוויה חיובית הקשורה אליו (כפי שהתחלת לעשות), וכך גם לעשות בגשם אמיתי – בתחילה חלש ולאחר מכן חזק יותר.

עינת
יש להתחבר כדי להגיב.
Time to create page: 0.211 seconds