שלום, אורח
אימייל : סיסמה: זכור אותי

נושא: פחד אצל בן שש

פחד אצל בן שש לפני 3 שנים 10 חודשים #1

שלום
יש לי בן שש וחצי בכיתה א אף פעם לא היה אמיץ במיוחד אבל בשבועות האחרונים החל ממש לפחד מללכת לשירותים להתקלח לבד לגשת למטבח אפילו לקחת משהו חייב שיהיה איתו מישהו אחרת מתאפק עד שבורח לו קקי כבר לא יודעת איך לדבר איתו מנסה להסביר לו שהבית הוא המקום בו צריך להרגיש הכי בטוח אבל זה לא עוזר
חייבת דרך להוציא ממנו את הפחד
תודה ליאת
יש להתחבר כדי להגיב.

פחד אצל בן שש לפני 3 שנים 10 חודשים #2

שלום ליאת,

פחדים שונים בגילאים הצעירים הם דבר שכיח. עם זאת חשוב כמובן לבחון שני דברים – כיצד מבינים את הפחד שהתעורר בבנך, וכיצד ניתן לעזור לו.

לגבי ההבנה- האם את יודעת ממה בנך פוחד? האם הוא סיפר ממה הוא חושש? לעיתים פחד מסוג זה נוצר מחשיפה לדבר מפחיד (כמו סרט עם מפלצת, רוח רפאים, נושא של מוות וכד'), ולעיתים הוא נוצר מדבר שלכאורה לא קשור, לדוגמא שינויים שונים בבית (לידת אח, נסיעה של אחד ההורים, מחלה של מישהו קרוב) או כל דבר אחר שפוגע בתחושת הביטחון.

ההבנה של מקור הפחד תסייע בבחירת דרך ההתמודדות. עם זאת, חשוב להבין שכרגע הפחד גדול ולא מאפשר לו להתמודד לבדו, עד כדי כך שהוא נמנע מאד מלעשות דברים שהיה מסוגל לעשות לבדו, כמו ללכת לשירותים. לכן חשוב בתקופה זו לספק לו את התמיכה שהוא זקוק לו. לדוגמא ללוות אותו לשירותים או למקלחת. תמיכה כזו, אשר תסייע לו לראות כי הכל בסדר וכי הוא בעצם בטוח, תעזור לו בהדרגה לשוב ולרכוש ביטחון. כלומר הנוכחות הקרובה שלכם היא זו שתעזור לו לרכוש ביטחון מחדש. בהמשך, כאשר תחושו שהוא מרגיש מעט בטוח יותר, צמצמו את הנוכחות שלכם בהדרגה.

האם קיימים דברים נוספים שמבטאים מצוקה שהחלו לאחרונה? לדוגמא בעיות התנהגות בבית הספר, קשיים לימודיים (כדאי לבדוק עם המורה), קשיי שינה, חזרה להרטבה וכד'? במידה וכן, הייתי מציעה לכם לפנות לפסיכולוג או פסיכולוגית ילדים, כדי להבין יותר לעומק את מקור הקושי. במידה ולא, הייתי ממתינה עוד מספר שבועות ורואה האם בהדרגה הביטחון חוזר אליו, שכן פחדים שונים לרוב חולפים לאחר זמן מה. במידה ולא, הייתי מציעה שוב לפנות להתייעצות מעמיקה יותר עם פסיכולוג ילדים.

עינת
יש להתחבר כדי להגיב.

פחד אצל בן שש לפני 3 שנים 10 חודשים #3

הוא ילד שובב בבית ספר לא ממש יושב מחפש לצאת החוצה כל הזמן ספרים על הרצפה אבל עדיין אהוב מאוד על המורות
שהיינו בבית מלון שבוע שעבר דווקא כן הסתובב לבד בלובי כשאנחנו היינו עדיין בחדר אוכל לכם לא מובן לי איך מפחד בבית שלו אך לא המקום זר לחלוטין
גם אצל חמתי לא מסכים לעלות לבד במדרגות מהסלון לחדרים
יש להתחבר כדי להגיב.

פחד אצל בן שש לפני 3 שנים 10 חודשים #4

שלום,

אני מבינה ממך שעיקר השינוי הוא בפחד שהתעורר בבית ובקרבת המשפחה. אינני יכולה לדעת מדוע התעורר פחד זה, ההבנה דורשת שיחה מעמיקה יותר. עם זאת, מאחר והוא מבטא בעצם צורך בנוכחות שלכם לידו, חשוב לאפשר לו את זה. כלומר, התעקשות על כך שיהיה עצמאי, לא תסייע לו, מאחר וכרגע משהו בו לא מאפשר לו זאת.

לכן, כפי שכתבתי קודם, אני מציעה שבתקופה הקרובה כן תאפשרו לו את הנוכחות שלכם כפי שצריך. יש להניח שתחושת חוסר הביטחון תפחת עם הזמן. במידה וזה לא יקרה אני מציעה כאמור לפנות להתייעצות מעמיקה יותר עם פסיכולוג ילדים.

דבר נוסף, ציינת שהוא מתקשה לשבת בבית הספר ומחפש לצאת החוצה כל הזמן. ללא קשר לנושא הפחדים, זהו גם דבר שצריך לבדוק. האם מדובר בקשיי למידה שהופכים את הישיבה בכיתה לקשה? האם מדובר בקשיי קשב וריכוז? האם מדובר בקושי רגשי להסתגל למסגרת הבית ספרית?

כיתה א' הינה שנה חשובה ביותר. זוהי שנה של הסתגלות למסגרת הבית ספרית ולדרישות הלימודיות וההתנהגותיות שבה. כמו כן זו שנה שבה נרכשות הקריאה והכתיבה. לכן חשוב להבין יותר יחד עם מחנכת הכיתה כיצד היא מבינה את קשייו, וכיצד המערכת הבית ספרית יכולה לסייע לו.

עינת
יש להתחבר כדי להגיב.
Time to create page: 0.188 seconds