מה לעשות עם ילד שמשחק במחשב משחקים מפחידים ואחר כך פוחד לישון בלילה?

שאלה

שלום עינת,

הבן שלי בן 8, מתקשה להירדם לבד בלילה. בכל פעם שאנחנו משכיבים אותו לישון הוא אומר שהוא פוחד מכל מיני מפלצות שיבואו. אנחנו נשארים לידו בחדר עד שנרדם, אבל לפעמים הוא מתעורר שוב באמצע הלילה ואומר שיש לו סיוטים ושהוא שוב פוחד מהמפלצות והיצורים.

אנחנו מניחים שאנחנו יודעים מהיכן נובעים הפחדים שלו –

הוא משחק הרבה במשחקי מחשב ונכנס למשחקים קצת מפחידים עם זומבים וכדומה. אמרנו לה שבגלל שהוא משחק במשחקים שמפחידים אותו הסיוטים מגיעים לבקר אותו בלילה, ושאם הוא רוצה לשחק אז שייקח בחשבון שהוא צריך לשלוט בפחדים שלו בלילה.

הוא גם מודה שזה בגלל משחקי המחשב, אבל עדיין נהנה מאד לשחק בהם.

אין לי בעיה שהוא ישחק כל עוד הוא שולט בפחדיו.

האם את חושבת שאנחנו צריכים לנהוג אחרת?

דקלה

 

תשובה

שלום דקלה,

את מעלה שאלה טובה, ונראה לי שהתשובה נמצאת כבר בתוך דבריך.

ילדים אוהבים לפעמים לשחק בדברים מפחידים. זה מאפשר להם "להתאמן" על תחושה של פחד - על כך שהם מרגישים פחד וגם על כך שהם מצליחים לעמוד בו. זה נותן תחושה של כוח ושל אומץ, וזה עשוי לכן לחזק אותם.

אבל אם התכנים מהמחשב זולגים אחר כך ללילה ומעוררים פחדים, זה מצביע על כך שהפחד הוא מעבר לרמה שהוא יכול לשאת. כלומר, כנראה שבשעת יום ובמסגרת של משחק מחשב, הוא מצליח לעמוד מול התכנים האלה ואפילו ליהנות מהמשחק, אבל בלילה כשהוא לבד בחושך, אין לו מספיק כוחות לעמוד מול אותם דימויים.

אני מסכימה עם המשפט הכמעט אחרון שכתבת - זה בסדר שהוא ישחק כל עוד הוא שולט בפחדיו ויש לו יכולת להתמודד איתם בכוחות עצמו. אבל זה לא כך...

לכן אני חושבת שזה נכון לא לאפשר לו לשחק במשחקים האלה, למרות שהוא נהנה מהם. זה תפקידכם - לראות אותו באופן רחב יותר (מעבר להנאה של המשחק ומעבר לתסכול שלו מכך שלא ישחק) - ולדאוג למה שהוא צריך.

כרגע הוא צריך להרגיש בטוח בלילה ולהיות מסוגל לישון לבדו בחדר. התפתחותית, זה דבר חשוב. זה מקנה לו עצמאות ותחושת יכולת – שהוא מסוגל להתמודד עם משימות שונות לבד ולא להיות תלוי בכם.

את יכולה להסביר לו שאת רואה שהוא פוחד בלילה, ושאת רוצה לעזור לו לא לפחד ולהיות מסוגל שוב לישון בכוחות עצמו, ושלכן תפסיקו את זה לתקופה מסוימת, עד שיהיה מעט יותר גדול.

תעקבו כמובן לאחר מכן האם הפחדים חולפים אחרי זמן, או שיש דברים אחרים שממשיכים לשמר את הקושי שלו לישון לבד. בכל מקרה יש להניח שהביטחון לא יחזור מייד, אלא שזה יהיה תהליך הדרגתי.

שיהיה בהצלחה,

עינת

רוצים לדעת עוד על פחד אצל ילדים? לחצו כאן!

עינת רדאי

הי! אני עינת רדאי ואני פסיכולוגית קלינית...

רוצים להתייעץ ולשאול אותי שאלות?

אתם מוזמנים לעשות זאת בפורום שלי (לחצו כאן).

ואם אתם מעדיפים לדבר ישירות: 054-6744136

(אם אני לא זמינה, תשאירו הודעה ואני מבטיחה לחזור בהקדם...)

הקליניקה שלי נמצאת בקיבוץ ברור-חיל, שבמועצה האזורית שער הנגב.

אשמח לשמוע מכם!

 
×
יש לכם שאלה?

יש לכם שאלה? משהו מטריד אתכם? רוצים להתייעץ??

אני מזמינה אתכם לשאול אותי שאלות בפורום שלי באתר.

פשוט לחצו כאן כדי להגיע אל הפורום...

ואשתדל לענות לכם במהירות!

נשתמע מעבר לקליק :-)

עינת