איך מתמודדים עם פחד שהתעורר בילד בעקבות צפייה בסרט?

שאלה

שלום,

הבן שלי ראה אצל חברים סרט על צונאמי. מאז התחילו אצלו הרבה פחדים שלא היו קודם. הוא פוחד בעיקר בלילות ומבקש אור דלוק. גם ביום הוא לא מסכים להיות לבד בחדר שלו או ללכת לבד לשירותים.

כאשר אנחנו מדברים איתו על זה הוא מתחיל לבכות ואומר שהוא מפחד שזה יקרה גם פה. איך אנחנו יכולים לעזור לו להעלים את הפחד?

טלי

 

תשובה

שלום טלי,

את מתארת מצב שהוא שכיח אצל ילדים – הקושי להפריד בין דמיון (במקרה הזה סרט) לבין מציאות. נראה שאחרי שהבן שלך ראה את הסרט יש לו פחד אמיתי שהדבר עשוי להתרחש.

לא ציינת את גילו של בנך. ילדים גדולים יותר כן יכולים להיעזר בהסברים שמלווים בעובדות. לדוגמא, מדינת ישראל לא נמצאת באזור שיש בו צונאמי, מעולם לא היה כאן צונאמי וכד'. בגיל הרך יותר, לא תמיד להסברים יש כח שכנוע, כי מבחינת ילדים קטנים מאד כל תרחיש הוא אפשרי לחלוטין.

חשוב שתתנו לגיטימציה לפחד שלו – שתגידו לו שאתם מבינים ויודעים שהסרט הפחיד אותו. ככל שהוא יבטא יותר את הפחד שלו כך הוא גם יוכל לשחרר אותו לבסוף. אבל לצד זה עדיין חשוב שתגידו שאתם יודעים שאין סיבה לדאגה. כלומר אתם לא פוחדים בעצמכם, אבל יכולים להבין את הפחד שלו.

בתקופה הזו כן הייתי נותנת לו את הביטחון שהוא מבקש. כלומר, כן מלווה אותו לחדר וכן מאפשרת להשאיר את האור דולק. זה אולי יוצר אצלכם את החשש שזה יגביר את הפחד ואת התלות בכם, אבל לרוב מה שקורה זה הפוך.

דרך התמיכה שלכם הוא ירכוש מחדש את הביטחון שאבד לו ויוכל לחזור לעצמאות שהיתה לו. אפשר לראות את זה כמו היעזרות בקביים בתקופה שכואבת הרגל. לתקופה מסוימת האדם לא עצמאי ולא הולך לבד, אבל בעצם לטווח הארוך זה מחזק את הרגל.

לרוב פחד דועך עם הזמן, בייחוד פחד ממשהו שלא באמת נתקלים בו ביום יום (בניגוד למשל לפחד מכלבים). מה שחשוב זה שהוא ירגיש שיש לו את התמיכה שלכם וההבנה שלכם - זה יחזק אותו כעת וגם ידע לשוב ולהיעזר בכם במשברים אחרים אם יקרו בעתיד.

שיהיה בהצלחה רבה.

עינת

רוצים לדעת עוד על פחד אצל ילדים? לחצו כאן!

עינת רדאי

הי! אני עינת רדאי ואני פסיכולוגית קלינית...

רוצים להתייעץ ולשאול אותי שאלות?

אתם מוזמנים לעשות זאת בפורום שלי (לחצו כאן).

ואם אתם מעדיפים לדבר ישירות: 054-6744136

(אם אני לא זמינה, תשאירו הודעה ואני מבטיחה לחזור בהקדם...)

הקליניקה שלי נמצאת בקיבוץ ברור-חיל, שבמועצה האזורית שער הנגב.

אשמח לשמוע מכם!

 
×
יש לכם שאלה?

יש לכם שאלה? משהו מטריד אתכם? רוצים להתייעץ??

אני מזמינה אתכם לשאול אותי שאלות בפורום שלי באתר.

פשוט לחצו כאן כדי להגיע אל הפורום...

ואשתדל לענות לכם במהירות!

נשתמע מעבר לקליק :-)

עינת