האם הבת שלכם וחברותיה הן אנורקסיות?

איך תדעו לזהות נערות אנורקסיות? מהם סימני האזהרה לנערות אנורקסיות??

יעל, בת 17, היא בחורה נאה ורזה. הוריה שמו לב שהיא כמעט ולא אוכלת כבר כמה שבועות. כשמציעים לה כל מיני דברים לאכול היא מתעצבנת ואומרת שאין לה תיאבון. בינתיים היא ירדה כבר שלושה ק"ג והיא ממשיכה להרזות עוד מיום ליום. הוריה המודאגים פנו אליי כי חששו שהיא סובלת מהפרעת אכילה בשם אנורקסיה. הם כבר הספיקו לקרוא לא מעט על נערות אנורקסיות...

מדוע לדעתכם יעל לא אוכלת?

מצד אחד היא יורדת מהר במשקל כמו נערות אנורקסיות רבות, אבל מצד שני אולי באמת אין לה תיאבון מכל מיני סיבות אחרות?

האם זו באמת אנורקסיה??

כדי לענות על השאלה הזו צריך לדעת מה גרם לשינוי באכילה של יעל. האם, כמו נערות אנורקסיות, היא אוכלת פחות כי היא רוצה להרזות, או שאולי היא אוכלת פחות מסיבה אחרת?

תשובות שונות יובילו למסקנות שונות. הנה למשל כמה אפשרויות:

 • יעל הפסיקה לאכול כי היא רוצה לרדת במשקל כמה שיותר. למרות שהיא רזה, כשהיא מסתכלת במראה היא רואה נערה שמנה, והיא פוחדת שאם היא תאכל היא תעלה במשקל. במקרה הזה אפשר לומר שליעל יש אנורקסיה.
 • יעל נפרדה מאלון, החבר שלה בשנתיים האחרונות. היא עצובה מאד, בוכה הרבה, מיואשת ומסתגרת בחדר. בניגוד למה שמאפיין אנורקסיות, היא הפסיקה לאכול לא כדי לרדת במשקל, אלא פשוט כי אין לה תיאבון. במקרה הזה יעל סובלת מדיכאון ואין לה אנורקסיה.
 • יעל סובלת מבעיה כלשהי במערכת העיכול שפוגעת בתיאבון שלה. במקרה הזה לא מדובר בבעיה נפשית כמו אנורקסיה אלא בבעיה רפואית.

המסקנה - לא כל צמצום באכילה הוא אנורקסיה! לא כל אישה או נערה שמפסיקות לאכול הן אנורקסיות.

יש כמה דברים שצריכים להתקיים במקביל כדי לאבחן אנורקסיה

השינוי המרכזי והבולט ביותר אצל אנורקסיות, כמו שאתם בטח כבר יודעים, הוא הירידה במשקל. אבל חשוב שתדעו שיש עוד שינוי גופני שמאפיין אנורקסיות והוא הפסקה במחזור החודשי. אז אם אתם מגלים במקרה שלבת שלכם נפסק המחזור, ושמתם לב שהיא גם ירדה במשקל לאחרונה, זה צריך להדליק אצלכם נורת אזהרה.

ומה עוד מאפיין אנורקסיות?

המחשבות שלהן!

השינויים הגופניים של אנורקסיות נובעים בעיקר מהמחשבות והרגשות שלהן. למרות שהן מאד רזות, נערות אנורקסיות חושבות ומרגישות שהן שמנות.

אז איך בדיוק חושבות אנורקסיות?

הנה למשל מה שחושבת לעצמה יעל...

"אני כל כך שמנה. כולם אומרים לי שאני מאד רזה אבל אני בכלל לא מבינה את זה. הם לא רואים את הקפלים בבטן שלי? הם לא רואים את הירכיים השמנות שלי?..."

"...אוף! לא הייתי צריכה לאכול בארוחת הבוקר פרוסת לחם שלמה. אני מרגישה כל כך כבדה עכשיו. מהיום אני אתחיל לאכול רק חצי פרוסה בבוקר ואוסיף עוד קצת ספורט בערב".

"אתמול עליתי 300 גרם. אני כל כך פוחדת שאני מתחילה להשמין. אסור לי לעלות במשקל! אני לא יודעת מה אני אעשה אם זה יקרה שוב פעם!..."

נשמע לכם רצף מחשבה הגיוני? לא ממש. נכון??

אבל כך בדיוק חושבות אנורקסיות. ולא פעם אחת... אלא הרבה מאד פעמים ביום. למעשה, זה הדבר העיקרי שמעסיק אותן!

אתם יכולים לתאר לעצמכם כמה סבל המחשבות והרגשות האלה גורמים לנערות אנורקסיות, ואין ספק שזה מצריך פנייה לטיפול פסיכולוגי.

מה אתם חושבים - האם אנורקסיה היא הפרעה של נערות צעירות בלבד?

ראיתם פעם גבר אנורקטי? ומה לגבי אישה בת 50 עם אנורקסיה??

בניגוד למה שאתם חושבים, כבר אין רק נערות אנורקסיות. או במילים אחרות - אנורקסיה היא לא רק הפרעה של נערות צעירות. אחד מתוך עשרה הסובלים מאנורקסיה הוא נער צעיר או גבר. מפתיע אתכם?

ומה לגבי הגיל? מהו לדעתכם הגיל הצעיר ביותר שבו אפשר לחלות באנורקסיה?

מתברר ש... אפשר למצוא היום אפילו ילדות בנות עשר שמגיעות לטיפול בגלל שהן אנורקסיות.

איך תזהו נערות אנורקסיות לפני שיהיה מאוחר מידי?

בואו נשווה לרגע את ההתמודדות עם אנורקסיה להתמודדות עם סרטן. זאת לא השוואה מוגזמת. שתי המחלות האלה, כשהן לא מטופלות נכון ובזמן, יכולות לגרום למוות!

כאשר מזהים מוקדם גידול סרטני, קל יותר להוציא אותו. כאשר הוא כבר מתפשט לאזורים אחרים בגוף, זה הופך להיות מסובך יותר ומסוכן יותר.

אותו דבר עם אנורקסיה. אם מזהים אותה בשלב מוקדם, קל יותר לשנות את דפוסי המחשבה ואת הרגלי האכילה של אותו נער או נערה. בנוסף, עוד לא מספיקים להיווצר נזקים גופניים בלתי הפיכים. אבל אם המחלה כבר ממושכת, הסיכוי להחלמה מלאה הוא קטן מאד. במקרים הקיצוניים יש אנורקסיות אשר נפטרות מהמחלה בעקבות סיבוכים הקשורים לתת המשקל, כגון בעיות בלב.

אוקיי. סיכום קצר עד כה...

אז מהם אותות האזהרה המאפיינים אנורקסיות שחשוב שתשימו לב אליהם?

 • שינויים בהרגלי האכילה - נערות אנורקסיות מצמצמות מאד את מה שהן אוכלות. למשל הן מדלגות על חלק מהארוחות ומסתפקות רק בארוחה אחת או שתיים.
  ומה יש בארוחות האלה?
  בדרך כלל אלה ארוחות ממש קטנות שיש בהן דברים "לא משמינים" כמו ירקות או מוצרים דיאטטיים נטולי שומן. בנוסף, אנורקסיות נוטות לפורר את האוכל לחתיכות קטנות קטנות ולאכול לאט לאט.
 • ירידה משמעותית במשקל - ניתן לראות אצל אנורקסיות שינוי בולט במשקל הגוף. לרוב הירידה במשקל של אנורקסיות היא גם מהירה מאד.
 • נערות אנורקסיות עסוקות מאד במראה שלהן. הן מדברות הרבה על כך שהן לא רזות מספיק. הן גם נשקלות בתדירות גבוהה מאד, בדרך כלל כמה פעמים ביום, כדי לוודא שהן לא עולות במשקל, ובעיקר כדי לראות שהן ממשיכות לרדת עוד ועוד.
 • בגלל האכילה המצומצמת נערות אנורקסיות רבות סובלות מחולשה, סחרחורות, עייפות, כאבי בטן וקשיי שינה.
 • הרבה פעמים נערות אנורקסיות סובלות משינויים במצב הרוח, למשל דכדוך, עצבנות והסתגרות.
 • הפסקת המחזור החודשי

אז אם אתם חוששים שהבת שלכם אנורקסית, הורידו את הדף הבא וענו על השאלות השונות בדף. לחצו כאן כדי להוריד את רשימת השאלות למחשב שלכם (לחיצה ימנית בעכבר ו-'שמירה בשם').

מדוע אנורקסיה נפוצה יותר בגיל ההתבגרות?

נסו לחזור לרגע לגיל ההתבגרות שלכן...

גם אם זה היה מזמן, אתן בטח זוכרות עד כמה הייתן עסוקות בשאלות חשובות מאד, כמו איזה מכנסיים הכי מתאימים לחולצה החדשה שקניתן או איזה תסרוקת הכי מחמיאה לכן.

אתן גם בטח זוכרות כמה זמן ביליתן מול הארון בבחירת בגדים למסיבה. ומה לגבי מדידת בגד ים לפני בריכה? זה בטוח היה טקס ארוך שבו בדקתן את הגוף שלכן מכל זווית אפשרית מול המראה... נכון?

זה לא מקרי שכך היה. למעשה, זאת עובדה ש...

ההתעסקות בגוף ובמראה נפוצה מאד בגיל ההתבגרות, יותר מאשר בכל גיל אחר. לכן זה גם לא מפתיע שהרבה נערות מתחילות בדיאטה בגיל הזה, כי כך הן יראו טוב יותר לדעתן.

אז אולי זה בסדר שהבת המתבגרת שלכן התחילה בדיאטה? אולי היא בסך הכל דואגת למראה שלה ורוצה להרגיש טוב יותר עם הגוף שלה?

התשובה לכך מגיעה מיד...

איך תבדילו בין דיאטה "רגילה" לבין התחלה של הפרעת אכילה?

למעשה זה לא כל כך מסובך. יש הבדלים ברורים בין ירידה במשקל של אנורקסיות לבין ירידה במשקל כתוצאה מדיאטה בריאה.

הנה למשל דוגמא...

דנה הגיעה אליי לטיפול כשהיתה בת 16. היא ונועה חברה שלה התחילו יחד בדיאטה לקראת הקיץ. הן הכינו להן תפריט עם ארוחות מסודרות והחליטו שבמשך שמונה שבועות הן לא יאכלו ממתקים ועוגות. הן גם קבעו לצאת להליכה ארבע פעמים בשבוע. המטרה שלהן היתה להוריד 2 ק"ג כדי שבגד הים החדש שקנו יישב עליהן טוב יותר.

האם זו החלטה מדאיגה? האם הן אנורקסיות?

לא ולא!

כי דנה ונועה שמרו על תפריט מאוזן ובריא והוסיפו פעילות גופנית בתדירות סבירה בהחלט.

בשבועיים הראשונים שתיהן עשו בדיוק מה שהן קבעו. כל אחת מהן הורידה חצי ק"ג בערך והן היו מאד מאושרות מכך.

שלושה שבועות לאחר מכן התחילו הבדלים ביניהן: נועה המשיכה לשמור בדיוק על התפריט ועל הפעילות הגופנית שקבעו. אבל דנה חשבה לעצמה שאם כבר היא עושה דיאטה, אולי כדאי לה להתאמץ עוד יותר ולהוריד יותר במשקל.

מכאן המצב שלה התחיל להידרדר...

דנה צמצמה מאד את הארוחות ולמעשה כמעט ולא אכלה שום דבר. היא לא הסתפקה בהליכות המשותפות והחלה להתאמן עוד ועוד בבית. היא שקלה את עצמה כל יום, ולמרות שכבר ירדה את שני הק"ג שקבעה בהתחלה, היא לא עצרה.

ירידה של שני ק"ג כבר נראתה לה כמו שינוי קטן מדי...

היא חשבה לעצמה שאולי אם תרד עוד 5 ק"ג זה כבר יהיה הרבה יותר טוב... ולמרות שהיא המשיכה לרדת במשקל היא לא באמת הרגישה טוב יותר עם עצמה. למעשה היא הרגישה יותר גרוע. היא רק הרגישה שמנה יותר והביקורת העצמית שלה גברה.

זו בדיוק הנקודה שבה הדיאטה של דנה כבר יצאה מהשליטה שלה.

כלומר, זו בדיוק הנקודה שבה כבר מדובר בהתפתחות של אנורקסיה.

אז מה מאפיין ירידה במשקל של אנורקסיות?

למי שעושה דיאטה רגילה יש משקל ברור שאליו הוא רוצה להגיע, וכשהוא מגיע לשם הוא מפסיק את הדיאטה. בתקופה הזו כל ירידה במשקל יוצרת תחושה של הישג ומעלה את הדימוי העצמי.

לעומת זאת לנערות אנורקסיות אין משקל יעד. הן תמיד ירגישו שהן לא ירדו מספיק במשקל ושהן יכולות להוריד עוד, אם הן רק יתאמצו עוד קצת...

ועוד קצת...

ואפילו עוד קצת...

אבל למרות הירידה במשקל נערות אנורקסיות ממשיכות להרגיש בעלות עודף משקל והדימוי העצמי שלהן נשאר נמוך.

האם רק הטלוויזיה והמגזינים אשמים בכך שיש נערות אנורקסיות?

הדליקו בערב את הטלוויזיה וחכו לפרסומות (לא תצטרכו לחכות הרבה זמן...). לא משנה מה המוצר - טלפון נייד, גלידה חדשה או חופשה באילת, יש להניח שתפרסם אותו אישה.

ולא סתם אישה...

במרבית המקרים מדובר בבחורה חטובה מאד.

כלומר רזה מאד.

כלומר רזה מדי.

ואיזו הערצה שהיא מעוררת סביבה!

ועכשיו דמיינו לעצמכם את כל הנערות הצעירות שצופות בפרסומות האלה. בלי שיגידו להן את זה באופן ישיר, הן מבינות שכדי להיראות טוב, כדי לזכות בהערכה, כדי להצליח באמת, חשוב שהן יהיו רזות.

ולא סתם רזות.

אלא רזות מאד.

כלומר רזות מדי!

החברה והתרבות הפכו בשני העשורים האחרונים את הרזון לחלק מרכזי באידיאל היופי הנשי. ואם נוסיף לזה את העובדה שהרזון גם מקושר להצלחה בחיים, איך אפשר שלא לרצות בו?

אז איך זה שלא כל הנערות הן אנורקסיות?

כולנו צופים בפרסומות, בהצגות ובסרטים. ובכל זאת, רובנו לא מפתחים הפרעת אכילה. כלומר, חייבים להיות דברים נוספים שמובילים להתפתחות של אנורקסיה.

מהם הדברים האלה?

נערות אנורקסיות הן בדרך כלל נערות השואפות להצלחה רבה בכל מה שהן עושות. הרבה פעמים אימהות לבנות אנורקסיות אומרות בטיפול שהן לא מבינות איך דווקא הבת המוצלחת שלהן, שהיא תלמידה מצטיינת וספורטאית מעולה, פיתחה הפרעת אכילה.

אבל זה בדיוק העניין!

השאיפה למצוינות מגיעה גם לאכילה ולגוף. כלומר, כמו בכל תחום אחר נערות אנורקסיות מנסות (ובדרך כלל גם מצליחות) לעמוד היטב באידיאל של הרזון ולהצליח לשלוט באכילה.

ועוד משהו -

הרבה פעמים הורים לנערות אנורקסיות מופתעים מכך שדווקא הבת המתחשבת שלהן, זו שתמיד עשתה מה שביקשו ממנה ולא התמרדה מעולם, היא זו שכעת כל כך מדאיגה אותם ומקשה עליהם.

אז מה קרה לבת הנעימה והמתחשבת?

בדרך כלל נערה כזו, שכל כך חשוב לה לרצות אחרים ולהתחשב בהם, מרגישה לא בסדר ואשמה כשהיא פועלת לפי מה שהיא רוצה, ולא לפי מה שההורים או אחרים מצפים ממנה.

במקרים האלה עשויה להתפתח אנורקסיה.

למה?

כי האוכל הוא המקום היחידי שהנערה מרגישה שיכולה להיות לה שליטה. כלומר, ההורים שולטים בכל מיני דברים בחייה, והיא שולטת בגופה.

ומה לגבי האופן שבו אוכלים במשפחה?

ההורים של גלית הגיעו להתייעצות אחרי שהבינו שהתנהגויות רבות שלה דומות לאלה של נערות אנורקסיות. הם סיפרו בהרחבה עד כמה היא עסוקה באוכל ובגוף שלה, למשל מחשבת כמה קלוריות יש בכל דבר ודואגת להישקל כל יום.

אבל מהר מאד התברר שהיא לא היחידה שעסוקה בכך...

התברר שאמא של גלית עסוקה בעצמה בדיאטות כבר הרבה שנים. בכל פעם היא מנסה דיאטה אחרת ומפסיקה לאכול דברים מסוימים. היא מקפידה לקנות מזון בריא ומדברת הרבה על המשקל שלה והמראה שלה.

ומה לגבי אבא של גלית?

התברר שמאז שגלית היתה ילדה קטנה אביה העיר לה הרבה על מה שהיא אוכלת - שלא תאכל יותר מדי, שתיזהר מדברים משמינים ושתשים לב למשקל.

בעצם, גלית גדלה בבית שתמיד התעסקו בו באוכל, בדיאטות ובמראה.

ומה היא למדה מכך?

היא למדה שכדאי שתקפיד מאד על המראה שלה ועל המשקל שלה כדי שתזכה להערכה מצד ההורים שלה. למעשה, כמו אצל נערות אנורקסיות רבות אחרות, האוכל הפך להיות חלק משמעותי בדימוי העצמי שלה ובהערכה העצמית שלה.

ומכאן הדרך להפרעת אכילה היא קצרה...

חשוב שתזכרו שיש לכם כהורים יכולת רבה להשפיע על הטיפול באנורקסיה

איתור מוקדם של נערות אנורקסיות חשוב מאד להצלחת הטיפול!

הטיפול המוצע לנערות אנורקסיות הוא טיפול שמשלב כמה אנשי מקצוע - פסיכולוגית המומחית בהפרעות אכילה, דיאטנית המומחית בהפרעות אכילה, רופא משפחה ובמידת הצורך גם פסיכיאטר.

אם אתם עדיין תוהים מדוע יש צורך בטיפול פסיכולוגי לנערות אנורקסיות, ומדוע אי אפשר להסתפק רק בביקורים אצל דיאטנית, זה המקום להזכיר שוב ש...

הפרעת אכילה היא בעיה נפשית ולא בעיה גופנית!

כלומר, הסיבות לכך שנערות אנורקסיות אוכלות מעט מאד ופוחדות לעלות במשקל, הן סיבות רגשיות ולא סיבות גופניות.

לכן, בטיפול עם נערות אנורקסיות הפסיכולוג או הפסיכולוגית מנסים קודם כל להבין מהן הסיבות שגרמו לנערה להפסיק לאכול. בהמשך הם עוזרים לה להתבונן במחשבות וברגשות שלה ולשנות אותם.

התהליך הזה הוא חשוב מאד עבור נערות אנורקסיות!

רק כך, לצד טיפול דיאטני מסודר, יכולות נערות אנורקסיות לשוב ולאכול בהדרגה באופן בריא ונכון.

עכשיו, כשאתם מכירים את מאפייני האכילה של אנורקסיות ואת סימני האזהרה המוקדמים, חשוב שתהיו ערניים לכך, וחשוב שתפנו להתייעצות במידה ויש לכם חשש שהבת שלכם מפתחת אנורקסיה.

 

שאלות ותשובות בנושא אנורקסיה ובנות אנורקסיות

איך אפשר לטפל באנורקסיה בגיל ההתבגרות?

אני צריכה אשפוז כדי לטפל באנורקסיה אבל לא רוצה להתאשפז. מה לעשות?

האם יש לי אנורקסיה?

איך אני יכולה לעזור לעצמי להתמודד עם אנורקסיה קשה?

איך אני יכולה לזהות אם לבת שלי יש אנורקסיה?

 

אם אתם מודאגים מכך שהאכילה של הבת שלכם היא כמו של נערות אנורקסיות ורוצים להתייעץ,

או אם אתם בעצמכם מחפשים טיפול לאנורקסיה –

אתם מוזמנים ליצור איתי קשר עוד היום!

אם בא לכם לכתוב: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

ואם אתם מעדיפים לדבר ישירות, אתם יכולים להתקשר אליי ממש עכשיו: 054-6744136

(אם אני לא זמינה, תשאירו הודעה ואני מבטיחה לחזור בהקדם...)

עינת רדאי

הי! אני עינת רדאי ואני פסיכולוגית קלינית...

רוצים להתייעץ ולשאול אותי שאלות?

אתם מוזמנים לעשות זאת בפורום שלי (לחצו כאן).

ואם אתם מעדיפים לדבר ישירות: 054-6744136

(אם אני לא זמינה, תשאירו הודעה ואני מבטיחה לחזור בהקדם...)

הקליניקה שלי נמצאת בקיבוץ ברור-חיל, שבמועצה האזורית שער הנגב.

אשמח לשמוע מכם!

 
×
יש לכם שאלה?

יש לכם שאלה? משהו מטריד אתכם? רוצים להתייעץ??

אני מזמינה אתכם לשאול אותי שאלות בפורום שלי באתר.

פשוט לחצו כאן כדי להגיע אל הפורום...

ואשתדל לענות לכם במהירות!

נשתמע מעבר לקליק :-)

עינת